Sukničkář - křest knihyVážení a milí přátelé kvalitní prózy, zveme Vám na křest zbrusu nové knihy Tomáše Vaňka SUKNIČKÁŘ. Tuto hypnotickou novelu společně pokřtíme v úterý 22. listopadu 2022 od 17.30 hodin v kavárně Liberál (Heřmanova 6, Praha 7). Na místě bude samozřejmě možné si knihu zakoupit i s podpisem a případným osobním věnováním autora. Publikace je již rovněž dostupná na našem Fokushopu, ukázka k dispozici zde. Kniha vychází s finanční podporou Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

A o čem novela Sukničkář z naší nové edice LUNA vlastně je? Autor Tomáš Vaněk v ní dává nahlédnout do svého niterného prožívání. Ukazuje na jedné straně svou touhu po vztazích i jejich komplikovanost a na druhé straně prolínání světa skutečného se světem představ. To vše svým charakteristickým, neobvykle obrazotvorným literárním stylem, který dalece vybočuje z běžného beletristického jazyka. Autorovu práci s mnohovrstevnými významy dotvářejí sugestivní ilustrace Terezy Laznové.    

O autorovi

Tomáš Vaněk (1982) píše prózu a básně v próze. Klade si za cíl přemostit svět normality a šílenství, najít sám v sobě práh, kde se věci automaticky proměňují. V roce 2019 mu vyšla prozaická prvotina Hra na život u nakladatelství TTT. Uspěl také v soutěži Básně CZ/SK 2021 s cyklem 6 řečí ke zlatému teleti. Podílí se na přípravě časopisů Na scestí a Zámezí. Čtyři roky vedl literární dílnu pro lidi s duševním onemocněním. Pracuje jako novinář a lektor v oblasti duševního zdraví. V roce 2015 v neziskové organizaci Fokus Praha spoluzakládal Studio 27, které bylo později oceněno prestižní mezinárodní cenou SozialMarie za svůj výrazně inovativní koncept. A právě ve Fokusu Praha vydává Tomáš Vaněk svou druhou prozaickou knihu.

O edici LUNA

LUNA je novou literární edicí vydavatelství Fokusu Praha. Zaměřuje se na umělecky hodnotná díla autorů, jejichž život poznamenaly problémy s duševním zdravím. Knihy z edice LUNA umožňují nahlédnout do niterních světů, mezi divoké stíny, ticho tmy i zářivé hvězdy. Stíny a odstíny, realita a sen, co děsí a co vzrušuje, k odvaze nebo odvazu, spaní či snění, psaní nebo čtení. LUNA chce nejenom inspirovat, ale i bořit mýty a předsudky spojené s lidmi s psychickými onemocněními.