Praha, 27. 5. 2022 – V Praze vzniká nový program psychosociální podpory pro uprchlíky z Ukrajiny. Multidisciplinární tým složený převážně z ukrajinských odborníků na duševní zdraví bude fungovat ve spolupráci tří českých etablovaných poskytovatelů služeb – Fokus Praha, Green Doors a Agency for Migration and Adaptation AMIGA. Metodicky bude koordinován a garantován Metropolitním zdravotnickým servisem (příspěvková organizace hlavního města Prahy). Uživatelům nabídne komplexní službu včetně propojení s místními poskytovateli služeb.

„Válečným uprchlíkům nabízíme zejména psychosociální podporu, která může probíhat na pobočkách našich služeb, po domluvě přímo v terénu nebo telefonicky a přes náš online chat. Aby byla psychosociální pomoc co nejefektivnější a zaměřená na reálnou integraci Ukrajinců do regionu, rozhodli jsme se, na základě vstupních analýz, zaměstnat u nás ve Fokusu profesionály přímo z Ukrajiny, kteří budou zároveň součástí specializovaného multidisciplinárního týmu,“ říká o zapojení Fokusu Praha Jan Sobotka, jeho výkonný ředitel.

Vznikající multidisciplinární tým bude poskytovat služby zejména dospělým, dětem a mladistvým, kteří uprchli před válkou z Ukrajiny a zdržují se na území hl. m. Prahy. Zaměří se na problematiku v oblasti duševního zdraví, traumata ze ztráty blízkého, domova, na válečná traumata jako jsou strach, úzkost nebo pocity bezmoci, bezvýchodnosti. Poskytne pomoc těm, kteří se setkají s nějakou formou zneužití, potřebují podporu při zvládání duševní nemoci, ale i lidem, kteří se potřebují vyznat v nové životní situaci v novém sociokulturním prostředí. Konzultace budou probíhat hlavně v ukrajinském/ruském jazyce.

Tým bude složen převážně z ukrajinských odborníků na duševní zdraví (psychologů, psychoterapeutů, sociálních pracovníků, zdravotních sester, ad.), odborníků, kteří se s těmito situacemi sami potkali nebo kteří z Ukrajiny narychlo odjížděli a chtějí ostatním pomáhat. Ti budou zaměstnáni na pozicích ukrajinských psychosociálních pracovníků, terapeutů a poradců pro duševní zdraví, a bilingvních poradců pro adaptaci a multikulturních pracovníků v zapojených organizacích, ale zároveň budou fungovat jako jeden tým.

Více informací naleznete v tiskové zprávě Magistrátu hlavního města Prahy.